A tavaszias időjárás beköszöntével ismét egyre több motoros jelenik meg a magyar utakon, ezért újra aktuálisak a rendőrség a szezon előtti intelmei. Az egyenruhások kiemelték, hogy a motorosok akkor is gyorsabbak az autóknál, ha szabályosan közlekednek – kár ezért gyorshajtást kiáltani…
A hatóságok azzal kezdték az összefoglalót, hogy ilyenkor különösen fontos: a motorosok, autósok fokozott figyelemmel legyenek jelen az utakon és figyeljenek a többi közlekedőre. Ez már csak azért is fontos – tették hozzá –, mert a motorosok baleseti kockázata átlag feletti. Ennek egyik legfontosabb oka, hogy a motorvezetőt és utasát nem védik olyan passzív biztonságtechnikai eszközök, mint például a karosszéria, az energiaelnyelő zónák, a biztonsági öv vagy a légzsák az autóban, ezért egy baleset során jóval nagyobb a sérülésveszély, amit minden közlekedőnek szem előtt kell tartania.
A motorbalesetek legfőbb oka továbbra is az emberi tényező
A közlekedési balesetek hátterében több tényező is állhat, de a rendőrségi összegzés szerint a legjelentősebb kockázatot az emberi figyelmetlenség jelenti. Ez elsősorban azoknál a vezetőknél jelent problémát, akik túlbecsülik a saját képességeiket, miközben alábecsülik járművük teljesítményét és a közlekedési helyzetek veszélyeit.
A leggyakoribb baleseti okok között továbbra is szerepel a relatív és a tényleges gyorshajtás, az elsőbbség meg nem adása, az irányváltoztatás szabályainak megszegése, valamint a szabálytalan előzés.
Gyorsulás és gyorshajtás: nem ugyanaz
A rendőrök külön is kiemelték, hogy a gyorsulás és a gyorshajtás nem azonos fogalom. A motorosok ugyanis sok esetben úgy közlekednek dinamikusabban a városi forgalomban, hogy közben nem lépik át a megengedett sebességhatárt.
Ez azt jelenti, hogy amikor úgy tűnhet a laikusnak, hogy a motoros „száguld”, például kilő a lámpától, az nem szabálysértés. A rendőrség szerint a motorok városi környezetben gyorsabban reagálnak és fürgébben mozognak, mint az autók, ami nagy sebességkülönbséget jelenthet az elindulás utáni másodpercekben, de a dinamikus gyorsítás semmilyen szabályba nem ütközik, és végképp nem gyorshajtás.
Súlyos következményekkel jár az autósok figyelmetlensége
A hatóságok ismét felhívták a figyelmet arra, hogy számos motoros balesetért a figyelmetlen autóvezetők felelősek. Tipikus helyzet, ha egy autós hirtelen észrevesz egy szabad helyet a másik sávban vagy egy parkolóban, majd alapos körülnézés nélkül hirtelen sávot vált, mégpedig anélkül, hogy meggyőződne arról, érkezik-e mellette motoros. Többek között a magyar Dakar-legenda is így veszítette életét tavaly egy szabálytalanul sávot váltó sofőr miatt.
Az egyenruhások szerint a városon belüli motoros sérülések jelentős része nem feltétlenül a nagy sebességből fakad, hanem abból, hogy már egy kisebb lökés vagy koccanás is elég ahhoz, hogy a motoros elesve egy autó vagy akár egy busz alá csússzon. Beszédes arány, hogy a helyszínelők adatai alapján évente hozzávetőleg 600 balesetet okoznak motorvezetők, és 6-700 esetben szenvednek sérüléseket vétlen félként. Különösen elgondolkodtató, hogy a motoros balesetek résztvevőinek mintegy 70 százaléka 35 évnél fiatalabb, és az is, hogy az autós-motoros karambolok 70-80%-ában (!) vétlen a motor vezetője.
A motor és a motoros felkészítése is elengedhetetlen
A rendőrség szokás szerint arra is emlékeztetett, hogy tavasszal nemcsak a technikát, hanem magát a vezetőt is fel kell készíteni az új szezonra. Ennek része a motor műszaki állapotának alapos ellenőrzése, a gumik, a fékek, a világítás és a védőfelszerelések átvizsgálása, valamint – időjárástól függetlenül – a megfelelő ruházat használata is.

A hatóságok különösen ajánlják a vezetéstechnikai tréningeket, amelyek segíthetnek a rutin felfrissítésében és a veszélyhelyzetek jobb kezelésében. Arra is felhívták a figyelmet, hogy ilyen képzéseket ők maguk is rendszeresen szerveznek, ráadásul ingyenesen, szóval a pénz sem lehet akadálya, hogy jobb motorossá válj.


