A francia motorosok türelmes emberek, eltűrik, hogy 40 fokban is kötelező kesztyűt viselniük, hogy fényvisszaverő matricák nélkül nem szabályos a bukósisakjuk, de ez már kiverte a biztosítékot.
A tüntetés, a demonstráció alapvető jog a demokratikusan működő országokban, de kérdés, hogy muszáj-e minden apróságért utcára vonulni, alaposan megnehezítve ezzel az ott lakók, közlekedők életét. Mindez arról ugrott be, hogy a Dühös Francia Motorosok Szövetsége (tényleg így hívják a szervezetet) több demonstrációt is szervez ősszel, válaszként a kormány szigorításaira.
Tüntetés a műszaki vizsga ellen
Ezúttal azért hívják utcára a több tízezer motorost, mert a francia kormány úgy döntött: az EU-s előírásokat megszívlelve bevezetik (figyelem, dobpergés)
a kötelező műszaki vizsgát a motorkerékpárokra.
Tehát a felháborodás oka, hogy – akárcsak a többi EU-s államban – néhány évente be kell fáradni a géppel a vizsgabázisra, ott beírják a forgalmiba, hogy mindent rendben találtak, majd a motoros mehet is a dolgára.
Értjük, fontos az érdekképviselet, gondoljunk csak a kétezres években, Budapesten zajlott demonstrációra, mellyel elérték, hogy a motorosok féláron vehessenek autópálya-matricát, de nem árt megválogatni, hogy miért vonulunk utcára. A kétévente nagyjából egy órát igénybe vevő vizsga ilyen elviselhetetlen teher lenne?
Nem dolgunk eldönteni, de az biztos, hogy a szervezés folyik, és legközelebb 26-án, valamint 27-én vonulnak utcára a motorosok a francia nagyvárosokban, hogy tiltakozzanak a kötelező műszaki ellen.
Kapcsolódó anyag: mi kell a sikeres műszaki vizsgához?
