Hónapok óta tart a hűvös, esős, sáros idő, amikor nem szívesen viszed ki a latyakba a féltett motort? Nyugi, tudunk megoldást rá, hogy ne csavarodj be a tavaszi szezonkezdésig.
Ilyenkor február táján már egyre durvábbak az elvonási tünetek: ezredszer is megnézed a régebbi MotoGP-futamokat, ezredszer is ránézel a garázsban pihenő motorra – persze ettől nem lesz melegebb. Jóllehet, ez a kényszerpihenő nem érinti az endurósokat, quadosokat, akik a dágványban is pont olyan jól érzik magukat, mint a legmelegebb nyári napos, sőt a por hiánya csak tovább növeli az élményfaktort. Vegyél hát példát róluk – duplán nyersz a dagonyázással, s ez is rögtön az első tippünk.
1. Enduró és krosszmotor az elvonási tünetek ellen
Ötvenes, hetvenes endurók, illetve krosszmotorok egész hada sorakozik a hirdetési oldalakon, és már egy jobb sisak vagy közepesen drága telefon áráért beújíthatod a téli játékszered. Nincs átírási díj, nem kell kiváltani a törzskönyvet vagy eredetvizsgára vinni – egymás kezébe csaptok az eladóval, és már mehetsz is motorozni.
Hogy kevés az ötven köbcenti? Hidd el, mikor a sárban kell felállítani, értékeled majd, hogy csak 80 kilót kell felemelned, és nem 180-at…
Mennyibe fáj és mit nyersz vele? Nagyon sokat tanulhatsz a terepezésből, ezáltal közúton is jobb motorossá válsz, ráadásul 130-150 ezer forintból megáll egy ötvenes enduró.
2. Miért menjek Máltára quadozni?
Pontosabban ne is Máltára, hanem Gozóra, ami csodaszép hely és télen – turisták híján – kifejezetten olcsón kitombolhatod magad. Nem csoda, hogy holtszezonban nagy kedvezményeket adnak a kölcsönzők, és egy-két tank benzin árából egész napra elvihetsz egy quadot.

Mennyibe fáj és mit nyersz vele? Az egész napos veretés egy tank ingyen benzinnel (!) jelenleg 50-70 euró a gozói kölcsönzőkben, a repülőjegy pedig – kimondani is fura – kétszer ötezer forint, ha időben foglalod le az utat. Nagy élmény, és már-már vicces, hogy ilyen olcsó.
3. Itthon is tudsz „motorozni”
Csak ajánlani tudjuk a téli quad- vagy hószántúrákat, melyek egy – vagy több – napban annyi élményt nyújtanak, hogy azzal feltöltődhetsz a szezonkezdésig.

Mennyibe fáj és mit nyersz vele? A három-négyórás quadtúrák jellemzően fejenként 20-30 ezer forintba kerülnek, és az ország számos pontján elérhetőek. A hószántúra négy napra, három éjszakai ellátással, szállással, összes étkezéssel együtt hozzávetőleg ötszáz euró/fő, ha párban érkeztek és egy hószánt béreltek. Viszont ezért tartalmas, kifejezetten hosszú, akár 180 kilométer hosszú hószántúrán vehettek részt a legmodernebb gépekkel.
4. Placebo vagy sem, fotelben is motorozhatsz
Na jó, a motoros játékok és filmek tényleg csak akkor kerülnek elő, ha már végigolvastad az összes – tavalyi – motortesztet, mind egy szálig elfogyott a karácsonyi bejgli, és lassan megőrülsz, hogy mikor lesz már április…

Ugyanakkor jó alkalom ez, hogy bepótold a hiányzó, kevésbé ismert motoros filmeket, mint a legendás One Week, a megmosolyogtató, mégis aranyos Dhoom-sorozat vagy az olyan alapdarabok, mint a világjáról Sulkowskyék története.
5. Válj jobb motorossá!
Testedzés, a gép felkészítése, motorkezelésről szóló könyvek olvasása – ez mind hozzájárulhat, hogy tavasszal magabiztosabban kezdd a szezont. Nagy előnye, hogy a legzordabb napokon, akár negyed óra szabadidővel is belevághatsz, egy-egy fejezet vagy néhány gyakorlat tényleg bármikor belefér.

Pár forintos kiadások ezek, mégis segítenek elviselhetőbbé tenni az utolsó téli heteket, arról nem beszélve, hogy a kiváló „Motorozástan” olvasásával csak több, okosabb, ügyesebb leszel – színtiszta haszon.
Kedves Motorosok! Ti mivel ütitek el az időt télen, amikor már elhatalmasodnak az elvonási tünetek, de még messze a tavasz? Várjuk az ötleteket, hátha más is hasznukat veszi!
Képek: Hegylakók Motoros Magazin/Pulai László és a gyártók, nyitókép: Pixabay
