Drónokkal buktatják le a szabálytalankodókat, már traffipax is van a „fedélzeten”

Drónokkal buktatják le a szabálytalankodókat, már traffipax is van a „fedélzeten”

              - Címkék |Cikkek

Régen sokkal könnyebb volt megúszni a szabálysértéseket, ugyanis megfelelő technika híján azt büntethette a rendőr, amit a saját szemével vagy a traffipax fényképén látott. Miként a világ fokozatosan halad előre és az emberiség hatalmas (leginkább csak) technológiai fejlődést ér el, úgy fejlődik az egyenruhások eszköztára is.

Persze a forgalom figyelése teljesen más célt szolgál, mint például telefonjaink kémkedése: előbbi segíthet biztonságosabbá tenni a közlekedést, míg utóbbi inkább csak öncélú bevételnövelés miatt érdekes. Akárhogy is, a fejlődés megállíthatatlan, és ennek egyik legújabb állomása a rendőrségi drón.

Egy ilyen drón feltűnése még váratlanabb, mint amikor a rendőrök szúrópróbaszerűen mérnek sebességet (Kép forrása: dn.pt)

A fix traffipaxok, közúti ellenőrzések mellett több közel 40 drón röpköd a spanyoloknál. Az apró szerkezetek szabálytalankodókra vadásznak, és a rendszám rögzítésével, valamint fotókkal, videókkal bizonyítják a kihágásokat. Meglepetés, hogy ezek már sebességmérővel felszereltek, azaz alkalmasak gyorshajtók lefülelésére (!) ugyanígy látják, ha nincs bekapcsolva a biztonsági öv vagy valaki nem tart megfelelő követési távolságot, és már készül is a csekk.

Már hazánkban is szolgálatba állítottak több rendőrségi drónt (Kép forrása: Police.hu)

A megfelelő használat és hatékonyság érdekében a DGT (magyarul Közlekedési Főigazgatóság) 35 drónpilótát és 60 kamerakezelőt képzett ki, sőt drónmodelltől függően a pilóta egyben lehet operatőr is, hogy még hatékonyabb legyen a felderítés.

A spanyol szerkezetekkel ellentétben a hazai drónok (még) nem mérnek sebességet, de segítenek lefülelni a szabálytalankodókat. Többek között ilyen eszközökkel kapták el az M0 autóúton a leállósávban előrepofátlankodó sofőröket is

A legnépszerűbb drón, amit a DGT használ a Thyra V109: ez 120 méterről automatikusan beméri a járművet és akár 80 km/órás végsebességre képes.